Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
SİVAS / MERKEZ - Selçuk Ortaokulu

Öğrencilerde Obezite Sorunu

ObeziteObeziteObeziteObeziteObeziteObeziteObeziteObeziteObezite

 

 

 

 

 

 

 

 

Bakanlığımıza bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören yaklaşık 18.000.000 öğrenci ve kursiyerin büyük bir kısmı bilhassa beslenme ile ilgili bazı ihtiyaçlarını bu okul ve kurumların bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya büfe çay ocağı vb. yerlerden karşılamaktadırlar. Bazı bulasşıcı hastahklar ile gıda zehirlenmelerinin kaynağını büyük ölçüde gıda güvenliği kurallarına uyulmadan üretilen, satışa veya tüketime sunulan gıda maddelerinin teşkil ettiği, söz konusu yerlerden bilinçsizce alınan ürünlerin yetersiz ve dengesiz beslenme ile şişmanlığa(Obezite ye)neden olduğu bilinmektedir.


 

Öğrenci ve kursiyerlerimizin güvenli ve sağlıklı beslenme bilinci kazanmalarına katkı saglamak, olabilecek gıda zehirlenmeleri, bulasıcı hastalıklar, yetersiz ve dengesiz beslenmeye baglı hastalıklar ile şişmanlığı önlemek amacıyla; öğrenci ve kursiyerlerimiz ile çalışanların , gıda güvenliği konusunda bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

Obezite (şişmanlık) ile mücadele gerçekte pek çok hastalıkla mücadele demektir. Obezite, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple obezite ile mücadele etmek ülkemizin geleceği için son derece önemlidir.
Nasıl Obez Olunuyor? İzleyin lütfen.

 

Kaynak Yaralanılabilecek site: Okulda Diyabet ProğramıOkul Kantinlerindeki Gıda Satışı ile İlgili Genelge 2011/41 Sayılı Genelge

Okul Kantinlerinin Denetimi ve Uyulacak Hijyen Kuralları 2007/33 Sayılı GenelgeVücut Kitle İndeksi Hesabı Video Bilgi

İdeal kilo Hesaplama hakkında Uzman Tv tarafından hazırlanan
vücut kitle indeksi hesaplama yolu, yöntemi, formülü hakkında bilgi.
Vücut kitle endeksi sonuçlarının nasıl değerlendirileceğine dair bilgiler içeren
ideal kilomuzu nasıl hesaplayabiliriz konulu video izle.İç hastalıklar Uzmanı
Dr. Elem Ayça Kaya
Yayın: 2012-12-08 - Güncelleme: 2015-12-26 00:36:35 - Görüntülenme: 487